Auginamos veislės

Kalifornijos

Triušių veislė išvesta XX amžiaus pradžioje JAV, sudėtingo kryžminimo būdu. Šinšilai buvo poruojami su rusų šermuoniniais ir Naujosios Zelandijos baltaisiais triušiais. Iš šinšilų jie paveldėjo mėsingumą, iš Naujosios Zelandijos baltųjų – didelę mėsos išeigą, gerą jos skonį, o iš rusų šermuoninių – gerą kailį. Kalifornijos triušiai – mėsinių triušių veislė suaugę patinai vidutiniškai sveria 4,5 kg, patelės – 4 kg. Triušiukai greitai auga, gerai pasisavina pašarus ir 3 mėn. amžiaus jau realizuojami mėsai. Kalifornijos triušių kailiukas tankus, plaukų danga balta, tik ausys, snukučio galas kojų padai ir uodega tamsiai rudos, juodos arba tamsiai pilkos spalvos. Jų kojų padai plaukuoti, todėl triušius galima laikyti ant vielos tinklo. Kalifornijos triušiai smulkaus sudėjimo, kaulai ploni, nugara trumpa, plati, strėnos raumeningos, apvalios. Galva nedidelė, lengva, ausys stačios trumpos, 11-13 cm ilgio.

Vienos pilkieji

Kaip ir Vienos mėlynieji, išvesti Austrijoje. Biologija ir mėsos savybės taip pat panašios į Vienos mėlynųjų triušių, tik jie šiek tiek mažesnio svorio (vidutiniškai 4-4,5 kg) bei kitokios kailio spalvos. Vienos pilkųjų kailis yra pilkas, tamsesnio ar šviesesnio atspalvio.

Vienos mėlynieji

Ši triušių veislė išvesta Austrijoje netoli Vienos, 1895 m. Vienos mėlynųjų kūnas tvirtas, gerai išsivystęs, 50-57cm ilgio, krūtinės apimtis – 36-37 cm. Nugara tiesi, plati, strėnos apvalios, mėsingos. Suaugę sveria vidutiniškai 4,2 – 4,5 kg. Kailis tamsiai ar šviesiai melsvo atspalvio, akys tamsiai mėlynos, ausys mėsingos, stačios, 12-14 cm ilgio. Plaukų danga tanki, daug pūkinių plaukų, todėl kailiukai turi paklausą kailių rinkoje. Jie tinka ir kitų žvėrių kailiui imituoti. Vienos mėlynųjų patelės vislios – vadoje 7-8 triušiukai. Šios veislės triušių mėsa švelni, geros kokybės.

Burgundai

Vidutinio dydžio mėsinė veislė, išvesta Prancūzijoje, Šampanės provincijoje. Vokiečiai į triušių standarto aprašą įtraukė 1914 m., veislė pripažinta 1919 m. Skirtingose šalyse pripažįstami triušiai su skirtingo tamsumo ir atspalvio viršaus ir pilvo kailiu. Kūnas raumeningas, su plačia ir pilna užpakaline dalimi. “Kriaušinė" kūno forma. vidutinis svoris 4 – 5 kg, neretai būna ir gerokai didesni. Pagrindinė spalva gelsvai rausva, apatinė snukio ir uodegos dalys bei pilvas balti arba kreminiai. Skerdenos išeiga iki 60%, nes triušio labai plona oda, trumpas kailis ir skirtingai nei kitų veislių, maža galva. Pasižymi greitu augimu ir, tinkamai šeriant, 4 mėn. jaunikliai jau sveria iki 3-3,2 kg. Tokio amžiaus jauniklių svoriu pasigirti dar gali tik kalifornijos veislių triušiai. Šiuo metu Burgundijos triušiai išimtinai dėl mėsos, bet anksčiau jų privalumu buvo laikomas ir tolygiai nuspalvintas kokybiškas kailis, kurį naudodavo kailių pramonė. Patelės labai vislios ir yra rūpestingos motinos. Veislė gerai tinka kryžminimui su kitomis mėsinėmis veislėmis. Populiarus kryžminimas su kalifornijos triušiais, palikuonys greitai auga, yra mėsingi, 4 mėn. amžiaus pasiekia iki 3,5 kg svorio.

Nykštukiniai avinai

Ši veislė pradėta veisti Nyderlanduose 1952 metais ir tik 1973 metais oficialiai patvirtinta Vokietijoje. Nykštukinių avinų idealus svoris 1,5-1,9kg. Mažiausias svoris 1,2kg, dižiausias svoris 2kg. Nykštukinio avino pečiai platūs, kūnas trumpas ir kresnas. Kailis gana trumpas ir labai tankus. Galva trumpa ir tvirta, turi gerai išvystytą, platų snukį. Nuo vienos ausies galiuko iki kito idealus ilgis apie 22-28 cm. Būdinga U formos karūna nukreipta žemyn turi turėti gerai apibrėžtą išsipūtimą prie ausų pagrindo. Jaunų šios veislės triušiukų ausys iš pradžių stovi ir apie keturių savaičių amžiaus pradeda lėpti. Šios veislės triušiukai labiausiai rekomenduojami šeimoms su vaikais dėl savo geraširdiškumo.

Nykštukai

Nykštukai viena mažiausių namuose auginamų triušiukų veislių, išveisti Nyderlanduose 20 amžiaus pradžioje, dėl savo kompaktiško sudėjimo išpopuliarėjusi visame pasaulyje. Nykštukų idealus svoris 1,1-1,35kg. Mažiausias svoris 1kg. Didžiausias svoris 1,5kg. Kailis trumpas ir tankus. Dėl puikios plauko struktūros jis šiek tiek minkštesnis už kitų veislių. Nykštuko kūnas kompaktiškas, cilindro formos, vienodai platus. Kūno dydžio atžvilgiu galva didelė su plačia kakta. Akys šiek tiek atsikišusios, didelės. Ausys trumpos ir arti viena kitos, šiek tiek V formos. Idealus ausų ilgis 5-6 cm. Jos turėtų būti gražiai suapvalintos galuose.

Didžioji šinšila

Sveria vidutiniškai 4,5 kg. Kūnas šiek tiek pailgas, cilindro formos, priekinė ir užpakalinė dalys vienodo pločio. Galva stipri, kojos storos, vidutinio ilgumo. Ausų pagrindas masyvus, ausys mėsingos, stačios. Kailio plaukai apie 3 cm. ilgio, tankus poplaukis ir kieti akuotplaukiai. Veislės spalva yra ryškiai melsvai pilka, su juodu šešėliu. Ausų apvadai bei uodegos viršus juodi, uodegos viršus pamargintas pilkai baltais plaukais. Pilvas ir uodegos apačia balti. Akys rudos, nagai tamsūs.

Prancūzų avinai

Veislė labai sena – išvesta 1810 m. Tai egzotiški, stambūs triušiai. Jų galva didelė, kakta plati, žiūrint iš šono – kontūrai kuproti, panašūs į avino. Ausys nukarusios žemyn, 38–45 cm ilgio, o Anglijos avinų net 58-64 cm ilgio. Avinų veislės triušių kūnas ilgas, krūtinė plati (38-39 cm). Plaukai įvairios spalvos: baltos, pilkos, pilkai rusvos, įvairių atspalvių rudos, juodos ir kt. Avinai sveria vidutiniškai 5,5-6 kg, tačiau neretai suaugusių svoris siekia 7-8 kg, rekordinis svoris – 12 kg. Šios veislės triušiai nelepūs pašarams. Patelės pieningos, veda vidutiniškai po 5-6 triušiukus, kuriuos gerai prižiūri. Avinai greitai auga, 4 mėn. jaunikliai jau sveria 4 – 4,5 kg. Dėl įdomios išvaizdos ir itin gerų mėsinių savybių juos noriai augina mėgėjai ir yra išplitę daugelyje pasaulio šalių: Vokietijoje, Prancūzijoje, Čekijoje, Olandijoje. Čia jie veisiami kaip atskira veislė ir vadinami tos valstybės vardu: Vokietijos avinai, Prancūzijos avinai, Anglijos avinai. Dėl nedidelio vislumo mėsinėje-pramoninėje triušininkystėje avinai paklausos neturi. Be to, jie lytiškai subręsta gana vėlai – 7-7,5 mėn. Avinus galima kryžminti su kitų veislių triušiais. Dėl to pagerėja mėsos savybės, padidėja svoris.

Belgų milžinai

Sveria virš 7 kg, viršsvoris šiai veislei neribojamas. Veislė užima pirmaujančią vietą tarp kitų veislių savo dydžiu ir kūno ilgiu. Esant normaliam svoriui, kūno ilgis siekia apie 72 cm. ir daugiau. Kūno priešakinė ir užpakalinė dalys – vienodesnio pločio, raumeningos. Užpakalinės kojos lygiagrečios kūno linijai, uodega ilga, prigludusi prie nugaros, stovėsena aukšta, pilvas aukštokai pakilęs virš grindų, remiasi ant tiesių ir stiprių priekinių kojų. Nugara gražiai išlenkta. Galva didelė, su plačiais, apvaliais žandais, gerai išsivysčiusiais viršutiniu ir apatiniu žandikauliais, plačiomis šnervėmis ir kakta. Ausys proporcingos kūnui, stiprios, stačios, jų ilgis sudaro apie 1/4 kūno ilgio (19-20 cm).

Reksai

Tai labiausiai paplitusi trumpaplaukių triušių veislė, išvesta Prancūzijoje. Šių triušių kailiukas skiriasi nuo kitų veislių labai trumpu aksominiu plauku (iki 2 cm ilgio). Sveria apie 3,5 kg, jų kūnas yra lengvai ištęstas, priekinė ir užpakalinė dalys maždaug vienodo pločio, gražiai lenkta nugara, apvali užpakalinė dalis. Kojos tiesios, vidutinio ilgumo, raumeningos. Reksų laikysena pusiau aukšta, kaklas trumpas, galva šiek tiek pailga, kakta ir snukutis platūs, ausys proporcingos kūnui, tvirtos, stačios. Spalva įvairi: balta, juoda, šinšilų, bebrų spalvos ir t.t., priskaičiuojama iki 13 įvairių atspalvių. Kailis labai takus ir daug tvirtesnis už kitų triušių kailį. Nugaros srityje plaukų ilgis yra tik 17-20 mm. Ranka perbraukus prieš plauką, jie išlieka statūs arba lėtai grįžta į pirmykštę padėtį. Akuotplaukiai nežymiai ilgesni (iki 1 mm) ilgesni už kitus plaukus. Ausys gerai apžėlę, būdingi stiprūs ir tankūs pėdų plaukai. Pagrindiniai reks triušių veislės tipai yra šie: šinšiliniai, mėlyni, juodi, balti, dalmantininiai, kastor ir liuks. Reksai nelabai vislūs – 6-7 triušiukai vadoje.

Naujosios Zelandijos raudonieji

Triušiai išvesti JAV. Tai mėsinių triušių veislė. Jų kūnas tvirtas, nugara plati, raumeninga, kojos trumpos, tvirtos, ausys stačios, trumpos, 11-13 cm ilgio. Kailis tankus, rusvas, ryškesnio ar šviesesnio atspalvio, akys rudos. Naujosios Zelandijos raudonieji yra šiek tiek smulkesni už Naujosios Zelandijos baltuosius. Sveria vidutiniškai apie 4 kg. Patelės vislios, veda vidutiniškai po 8-9 triušiukus.

Termondo baltieji

Šie triušiai priskiriami vidutinio dydžio veislių triušiams. Tai reta, mėsinės krypties veislė. Jie labai panašūs į baltųjų veislių Naujosios Zelandijos triušius ir Belgų milžinus. Šios veislės triušiai yra albinosai, kuriems būdingos raudonos akys. Veisiant idealus 8 mėnesių amžiaus triušio kūno svoris yra apie 5 kg. Šios veislės triušių reprodukcijai buvo naudojami Belgų milžinų baltos veislės triušiai, todėl palikuoniuose yra nemažai veislinių bruožų, būdingų Belgų baltiesiems milžinams. Tarp jų tai gana didelės ausys, pailgas kūnas ir snukis. Triušių galva yra šiek tiek pailga, ilgas kaklas. Ausys vidutinio storio, suapvalintos galuose, plaukuotos, 13–15 cm ilgio. Termondo baltieji triušiai turi ilgą, raumeningą kūną, plačią užpakalinę dalį, kūno priekis šiek tiek siaurėjantis. Galūnės yra labai stiprios. Trijų mėnesių triušio svoris paprastai yra didesnis nei 2,5 kg. Šios veislės skerdienos išeiga yra didesnė nei 50%. Triušiai gali užaugti iki 5,6 kg kūno svorio. Šios veislės patelės dažniausiai atsiveda daugiau nei 8 jauniklius, kuriems būdingas labai spartus augimas.

Turite papildomų klausimų?

Susisiekite su mumis nurodytais kontaktais!